Gospodarka pasieczna

Autor: Wanda Ostrowska
Data wydania: I wyd. 1998 / wznowienie 2013
Wydawnictwo: PWRiL
Liczba stron: 304
Kategoria: literatura fachowa
Dostępność: dostępna

Od redakcji: Mimo tego, że od pierwszego wydania „Gospodarki pasiecznej” minęło ponad 40 lat, książka nie straciła na aktualności. Jest to kolejna cenna pozycja dla pszczelarzy, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, w której jasno przedstawione są wszystkie zależności wpływające na efekty produkcyjne pasieki. Poza niewielkimi uaktualnieniami nie zmieniono nic z oryginalnej treści, gdyż poruszane zagadnienia oraz proponowane metody gospodarowania są wciąż ważne (dotyczy wznowienia 2013).

Recenzja Akademii: Najlepszy podręcznik do gospodarki pasiecznej jaki do tej pory ukazał się na polskim rynku. Wiele rzeczy mimo upływu czasu jest nadal aktualnych. Jednak nie wszystkie. Zagłębiając się w zagadnienia tego podręcznika trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. W ciągu ostatnich 40 lat  znacząco zmieniły się warunki środowiskowe oraz struktura pożytków pszczelich. Nastąpiły istotne zmiany klimatyczne - długa jesień i ciepła zima wpływają na terminy przeprowadzania zabiegów. Nastąpił znaczny postęp hodowlany. Ponadto populacja Varroa destructor zarówno w Polsce jak i na świecie, znacznie się powiększyła. Obecnie istotnym elementem całorocznej gospodarki pasiecznej powinno być zarządzenie warrozą w rodzinach pszczelich.

Pomimo, iż pozycja nie jest całkiem aktualna, mając na uwadze zmiany jakie zaszły od 1980 roku, zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

 

Newsletter: