Kurs pszczelarski

REKRUTACJA NA 10-MIESIĘCZNY KURS PSZCZELARSKI W ROKU 2019 ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA. 

Jeśli jesteś zainteresowany kursem w roku 2020, kliknij ZAPISZ SIĘ i zostaw nam swojego maila. Poinformujemy Cię o rozpoczęciu naborów na kolejny rok z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zapraszamy również na Mini Kursy Pszczelarskie oraz Warsztaty jednodniowe 


 

Kurs przygotowaliśmy w taki sposób, aby przekazać Ci prawdziwą wiedzę i praktykę pszczelarską. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy bycie pszczelarzem i hodowla pszczół stają się coraz trudniejsze. Będziesz wraz z ekspertami Akademii przez cały sezon (od lutego do listopada spotykając się raz w miesiącu) prowadzić wydzielona specjalnie na potrzeby kursu pasiekę. W ten sposób umożliwiamy poznanie metod jakie stosują profesjonalni pszczelarze zarówno w małych przydomowych pasiekach, jak również dużych gospodarstwach pasiecznych. Zajęcia praktyczne przeplatają się z teoretycznymi, w taki sposób, abyś zdobytą na sali wykładowej wiedzę mógł zweryfikować w praktyce przy otwartym ulu. Podczas zajęć rozwiązywane są problemy oraz udzielane odpowiedzi na pytania, które prędzej czy później pojawią się na początku Twojej drogi. Zapraszamy na kurs, który uczy jak komfortowo i bezpiecznie pracować z pszczołami. Uczymy sposobu myślenia, który pomoże Ci zostać świadomym hodowcą pszczół, czyli prawdziwym pszczelarzem.

Będziesz mógł założyć i z powodzeniem prowadzić własną pasiekę. Nagrodą za czas poświęcony na naukę będą zdrowe rodziny pszczele oraz własny miód.

Zapisz się

Do kogo skierowany jest kurs?
Na kurs zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą założyć pasiekę oraz tych którzy opiekują się pszczołami od niedawna.

Jak się zapisać?
Jeśli chcesz się zapisać na kurs kliknij ZAPISZ SIĘ
Jeśli masz pytania skontaktuj się drogą mailową: kurs@akademia-pszczelarza.pl

Kiedy odbywają się zajęcia?
Kurs trwa 10 miesięcy, zajęcia odbywają się raz w miesiącu w soboty w godzinach od 9:00 do 15:00. Rozpoczynamy w lutym i kończymy w listopadzie. Wszystkie zajęcia odbywają się na terenie Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Szczegółowe tematy oraz harmonogram zajęć wysyłamy mailowo po zapisaniu się na kurs.

Co wyróżnia kurs prowadzony przez Akademię Pszczelarza?

 • Duża ilość godzin praktycznych.
 • Harmonogram zajęć praktycznych dostosowany jest do rocznego cyklu rozwoju rodziny pszczelej.
 • Kurs rozpoczyna się w lutym a kończy w listopadzie, co pozwala poznać całoroczną gospodarkę pasieczną zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej.
 • Na potrzeby zajęć wydzielona jest pasieka, w której wspólnie z ekspertami Akademii kursanci prowadzą rodziny pszczele, co umożliwia obserwowanie efektów stosowanych zabiegów.
 • Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych pszczelarzy praktyków oraz naukowców zajmujących się badaniem pszczół.
 • Każdy kursant ma możliwość samodzielnej pracy pod okiem instruktorów.
 • Zajęcia odbywają się w Pasiece Uniwersyteckiej w Ogrodzie Botanicznym, w centrum Krakowa, w rejonie dobrze skomunikowanym, w bliskiej odległości od dworca PKP i PKS.
 • Możliwość bezpośredniego zapoznania się z metodami produkcji sprzętu pasiecznego. Podczas dodatkowych zajęć w ramach kursu (poza godzinami dydaktycznymi). Kursanci odwiedzą wraz z prowadzącym zajęcia największą w Europie firmę produkującą sprzęt pszczelarski.
 • Odbycie kursu daje możliwość założenia i samodzielnego prowadzenia pasieki.
 • Kurs pomaga przygotować się do egzaminów zawodowych.
 • Po ukończeniu kursu uczestnik otrzyma certyfikat.

Podczas kursu znajdziecie odpowiedzi na pytania:
Jak założyć pasiekę?
Jak prowadzić gospodarkę pasieczną opartą na myśleniu?
Jak rozsądnie wybrać miejsce pod pasieczysko?
Jakich błędów unikać na początku pszczelarskiej drogi?
Jak z głową zgromadzić sprzęt pszczelarski?
Gdzie i jak bezpiecznie kupić pierwsze pszczoły?
W jaki sposób panować nad nastrojem rojowym?
Jak oceniać stan rodzin pszczelich?
Jak i kiedy leczyć?

…. oraz wiele innych pytań które frapują początkujących pszczelarzy.

Wykaz przedmiotów - kurs 2019

Zajęcia teoretyczne:

 • Podstawy pszczelarstwa 
 • Biologia rodziny pszczelej
 • Podstawy genetyki i praca hodowlana 
 • Prawne i ekonomiczne aspekty prowadzenia pasieki 
 • Rośliny miododajne 
 • Choroby pszczół i ich zwalczanie
 • Całoroczna gospodarka pasieczna 
 • Sprzęt pasieczny – co wybrać? 
 • Pozyskiwanie produktów pszczelich 

Zajęcia praktyczne:

 • Bieżące prace w pasiece w danym miesiącu
  (od pierwszego przeglądu wiosennego do przygotowania rodzin do zimowli)
 • Wychów matek pszczelich i sposoby ich wymiany
 • Metody monitorowania stanu porażenia pasożytem Varroa
 • Praktyczne metody zwalczania chorób 
 • Tworzenie i opieka nad odkładami 
 • Metody powiększania pasieki 

 

 • Wiesław Pamuła

  Mistrz pszczelarski z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, czuje i rozumie pszczoły. W swojej pasiece głównie pozyskuje miód i produkuje odkłady. Jest instruktorem wielu praktycznych warsztatów skierowanych do osób na różnych poziomach pszczelarskiego zaawansowania. Przekazywana przez niego wiedza niejednemu pomogła znacznie podnieść kwalifikacje z zakresu gospodarki pasiecznej, ze szczególnym uwzględnieniem hodowli odkładów. Doświadczenie wyniesione z prowadzonego w innej branży biznesu pomaga mu skutecznie kreować markę własnej pasieki i pracować nad jej jakością. Wiedza, doświadczenie i spostrzegawczość to główne cechy, które pozwalają mu być dobrym pszczelarzem.

 • Jan Ślósarz

  Mistrz pszczelarski, gawędziarz i wielki pasjonat pszczół. Pszczelarstwem zaraził się od ojca. Specjalista ds. pszczelarstwa w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Organizator konferencji wojewódzkich i powiatowych, autor wielu tekstów do folderów o tematyce pszczelarskiej. Ceniony wykładowca licznych szkoleń i kursów, wykształcił wielu początkujących pszczelarzy. Specjalista w zakresie gospodarki pasiecznej ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania pożytków spadziowych. Pokora wobec pszczół to cecha którą ceni sobie najbardziej.

 • Michał Kolasa

  Młody i całkowicie zafascynowany odkrywaniem tajemnicy pszczelego świata. Absolwent biologii na UJ, obecnie doktorant w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. Na co dzień używa narzędzi molekularnych do badania zależności ekologicznych wśród owadów na poziomie genetycznym. Prywatnie fascynuje go wpływ pokrewieństwa na pracę rodziny pszczelej, jak również genetyczne różnice między matkami a robotnicami. Swoją młodość w pszczelarstwie wykorzystuje jako atut, ma dar tłumaczenia prostym językiem najbardziej zawiłych teorii szczególnie z zakresu genetyki.

 • Przemysław Szeliga

  Mistrz pszczelarski, a przede wszystkim miłośnik pszczół, praca z pasją to jego metoda na sukces. Posiada bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć i warsztatów, od lat edukuje pszczelarzy zarówno początkujących jak i zaawansowanych. Zaangażowany społecznie, działa na rzecz integracji środowiska pszczelarskiego i upowszechniania wiedzy na temat znaczenia roli pszczoły miodnej w społeczeństwie. Prowadzi własną pasiekę hodowlaną opartą na jednej z najtrudniejszych metod hodowlanych, która umożliwia pozyskanie matek pszczelich najwyższej jakości. Wymagający i krytyczny wobec siebie i innych jest mentorem wielu pszczelarskich dusz. Uczy prowadzenia gospodarki pasiecznej opartej na myśleniu.

 • Stanisław Król

  Mistrz pszczelarski, tester wielu nowości rynkowych i zdecydowany przeciwnik schematycznych rozwiązań. Pszczelarz tysiąca pomysłów. W pasiece zawsze wie co robi. Prowadzi gospodarkę pasieczną nastawioną na miód i produkcję odkładów. Wie jak przygotować pszczoły na wrzos, sam wytwarza węzę pszczelą i testuje izolatory Chmary. Jest autorem ciekawych rozwiązań usprawniających przewożenie pszczół na pożytki. Pasjonat wędrówek. Chętnie rozmawia z początkującymi pszczelarzami, słuchając tego co mają do powiedzenia potrafi im doskonale doradzić.

 • Monika Leleń

  W pszczelarstwie odnalazła sposób na realizację siebie. Zawsze stawia przed sobą ambitne cele i szybko je realizuje. Zawodowo zajmuje się hodowlą matek pszczelich, szczególnie koncentrując się na procesie unasieniania. Jest przedstawicielem młodego pokolenia inseminatorów, którzy wiedzę w tej dziedzinie czerpią na całym świecie. Monika Leleń doskonale łączy w pszczelarstwie dorobek poprzednich pokoleń z najnowszymi narzędziami, jakie oferuje współczesność. Poza sezonem hodowlanym często prowadzi warsztaty doszkalające dla pszczelarzy. Jest również ekspertem , lubianych przez dzieci zajęć, podczas których odkrywa przed najmłodszymi tajemnice pszczół.

 • Jacek Nowak

  Mistrz pszczelarski. Wielki miłośnik historii pszczelarstwa, pszczół oraz znawca produktów pochodzących z ule. Od wielu lat podczas niezliczonych kursów, szkoleń, konferencji i spotkań przekazuje wiedzę kolejnym pokoleniom pszczelarzy. Jacek Nowak swoje pszczelarskie szlify zdobywał pod czujnym okiem prof. Jerzego Woyke, a następnie doskonalił podczas stypendium w USA. Wraz z żoną Emilią prowadzi pasiekę hodowlaną w Kamiannej. Zawsze uśmiechnięty i pełen energii, opowiadając o pszczołach, miodzie, pyłku, pierzdze i propolisie, odrywa przed odwiedzającymi tajemnice pszczelego skarbca.

 • dr hab. Paweł Chorbiński, prof. nadzw. UP

  Dyplom lekarza weterynarii uzyskał w 1987 roku, a od 1988 roku został zatrudniony w Katedrze Epizootiologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu, na którym to miejscu pracuje do dnia dzisiejszego specjalizując się w zakresie chorób owadów użytkowych. Od 29 lat prowadzi kursy dla studentów medycyny weterynaryjnej z zakresu „Choroby owadów użytkowych”. Prowadził również kursy „Chów i hodowla pszczoły miodnej” dla studentów Zootechniki. Prowadzi również liczne szkolenia, seminaria, warsztaty oraz kursy dla pszczelarzy, z zakresu chorób i szkodników pszczół, higieny pasiecznej i środowiska ulowego oraz prawnych wymogów produkcji miodu, organizowane przez ośrodki szkolenia rolniczego (WODR, ODR), związki pszczelarskie i służby weterynaryjne na terenie całego kraju. Jest autorem lub współautorem ponad 250 prac o tematyce pszczelarskiej, w tym również książek (Pszczelnictwo, Hodowla pszczół, Encyklopedia pszczelarska, Higiena w pasiece, Pokonaj warrozę).

 • Elżbieta Szeliga

  Mistrz pszczelarski, biolog, nauczyciel. Od kilkunastu lat prowadzi zajęcia teoretyczne i praktyczne na szkoleniach i kursach pszczelarskich. Dzięki doświadczeniu pedagogicznemu z łatwością przekazuje swoją wiedzę adeptom pszczelarstwa. Zafascynowana zagadnieniami związanymi z biologią i genetyką pszczół i jej wpływem na funkcjonowanie rodziny pszczelej. Prowadzi własną pasiekę hodowlaną, w której zajmuje się hodowlą i inseminacją matek pszczelich.

W wyniku jesiennej rekrutacji powstały dwie grupy kursowe. Zajęcia dla tych grup będą odbywać się w niezależnych od siebie terminach. 

Dla porządku grupy będą miały swoja nazwy: Kurs Akacjowy i Kurs Lipowy

W listopadzie każdy z uczestników kursu, będzie mógł wskazać swoje preferencje do jednej z grup - poinformujemy o tym drogą mailową.

Terminy kursów:

Kurs akacjowy:
- 16 luty
- 16 marca
- 13 kwietnia
- 18 maja
- 8 czerwca
- 20 lipca
- 17 sierpnia
- 14 września
- 12 październik
- 16 lisopad

Kurs lipowy:
- 23 luty
- 23 marca
- 27 kwietnia
- 25 maja
- 15 czerwca
- 27 lipca
- 24 sierpnia
- 21 września
- 19 październik
- 23 listopad 

 

 


 
Pasieka Uniwersytecka w Ogrodzie Botanicznym ul. Kopernika 27, Kraków

Newsletter: