Kurs pszczelarski

10-MIESIĘCZNY KURS PSZCZELARSKI


Kurs przygotowaliśmy w taki sposób, aby w trakcie 74 godzin dydaktycznych przekazać Ci prawdziwą wiedzę i praktykę pszczelarską. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy bycie pszczelarzem i hodowla pszczół stają się coraz trudniejsze. Będziesz wraz z ekspertami Akademii przez cały sezon (spotykając się raz w miesiącu od lutego do listopada) prowadzić wydzieloną specjalnie na potrzeby kursu pasiekę. W ten sposób umożliwiamy poznanie metod, jakie stosują profesjonalni pszczelarze zarówno w małych przydomowych pasiekach, jak również dużych gospodarstwach pasiecznych. Zajęcia praktyczne przeplatają się z teoretycznymi, w taki sposób, abyś zdobytą wiedzę mógł zweryfikować w praktyce przy otwartym ulu. Podczas zajęć rozwiązywane są problemy oraz udzielane odpowiedzi na pytania, które prędzej czy później pojawią się na początku Twojej drogi. Zapraszamy na kurs, który uczy jak komfortowo i bezpiecznie pracować z pszczołami. Uczymy sposobu myślenia, które pomoże Ci zostać świadomym hodowcą pszczół, czyli prawdziwym pszczelarzem.

Będziesz mógł założyć i z powodzeniem prowadzić własną pasiekę. Nagrodą za czas poświęcony na naukę będą zdrowe rodziny pszczele oraz własny miód.

Zapisz się kup prezent

Do kogo skierowany jest kurs?
Na kurs zapraszamy wszystkich, którzy chcą założyć pasiekę lub opiekują się pszczołami od niedawna.

Jak się zapisać?
Po dokonaniu zapisu na kurs otrzymasz maila (sprawdź, czy nie wpadł do skrzynki SPAM) potwierdzającego zapis do grupy mailingowej Akademii Pszczelarza. Zaakceptuj go, aby otrzymywać wszystkie informacje związane z kursem. Poczta elektroniczna to droga, którą najczęściej będziemy kontaktować się z naszymi kursantami.

Jak zapłacić?

✔ Przelew na konto — jeśli wybrałeś ten sposób płatności, spodziewaj się faktury proformy, którą otrzymasz w tym samym dniu drogą mailową. Będziesz mieć 21 dni na dokonanie płatności.

✔ PayU — jeśli wybrałeś ten sposób płatności, po jej dokonaniu spodziewaj się faktury rozliczeniowej, którą otrzymasz w ciągu trzech dni roboczych drogą mailową.

✔ Raty — Twoją płatność możemy rozłożyć na raty (bez dodatkowych kosztów!). Wystarczy, że skontaktujesz się z nami mailowo lub telefonicznie po dokonaniu zapisu.

Jeśli po zapisaniu się, nie otrzymałeś wymienionych wyżej emaili, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo
✉ biuro@akademia-pszczelarza.pl ✆ tel.516-828-632
Sprawdzimy, co poszło nie tak.

Dodatkowe informacje:

☑ terminy zjazdów będą dostępne już w listopadzie na naszej stronie internetowej oraz przesłane mailem do osób zapisanych

☑ dokładany harmonogram wszystkich zjazdów wraz z wykazem przedmiotów oraz informacją o prowadzących będzie dostępny w grudniu

☑ kurs obejmuje 10 spotkań (raz w miesiącu) od lutego do listopada, zajęcia praktyczne rozpoczynają się w marcu i odbywają się do września

☑ w sierpniu organizujemy dodatkowe nieodpłatne spotkanie w formie wycieczki do największego w Polce producenta sprzętu pszczelarskiego

☑ celem kursu jest nauka praktycznego pszczelarstwa oraz umiejętności, które pozwolą na założenie i prowadzenie zdrowej pasieki w sposób świadomy

☑ po zakończeniu każdego przedmiotu kursanci otrzymują skrypt podsumowujący najważniejsze zagadnienia

☑ dla kursantów dostępny jest również test, dzięki któremu mogą sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę zdobytą podczas zajęć

☑ każdy kursant ma dostęp do własnego indywidualnego konta na stronie Akademii Pszczelarza

Liczba miejsc jest ograniczona.
Ostatecznym potwierdzeniem zapisu jest dokonanie wpłaty.

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami drogą mailową: kurs@akademia-pszczelarza.pl


Wykaz przedmiotów - kurs 2024

Zajęcia teoretyczne:

  • Podstawy pszczelarstwa 
  • Biologia rodziny pszczelej
  • Podstawy genetyki i praca hodowlana 
  • Prawne i ekonomiczne aspekty prowadzenia pasieki 
  • Rośliny miododajne 
  • Choroby pszczół i ich zwalczanie
  • Całoroczna gospodarka pasieczna 
  • Sprzęt pasieczny – co wybrać? 
  • Pozyskiwanie produktów pszczelich 

Zajęcia praktyczne:

  • Bieżące prace w pasiece w danym miesiącu
    (od pierwszego przeglądu wiosennego do przygotowania rodzin do zimowli)
  • Wychów matek pszczelich i sposoby ich wymiany
  • Metody monitorowania stanu porażenia pasożytem Varroa
  • Praktyczne metody zwalczania chorób 
  • Tworzenie i opieka nad odkładami 
  • Metody powiększania pasieki 

Sesje Q&A:

  • odpowiedzi na bieżące pytania i wątpliwości kursantów
  • Przemysław Szeliga

    Mistrz pszczelarski, a przede wszystkim miłośnik pszczół, praca z pasją to jego metoda na sukces. Posiada bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć i warsztatów, od lat edukuje pszczelarzy zarówno początkujących jak i zaawansowanych. Zaangażowany społecznie, działa na rzecz integracji środowiska pszczelarskiego i upowszechniania wiedzy na temat znaczenia roli pszczoły miodnej w społeczeństwie. Prowadzi własną pasiekę hodowlaną opartą na jednej z najtrudniejszych metod hodowlanych, która umożliwia pozyskanie matek pszczelich najwyższej jakości. Wymagający i krytyczny wobec siebie i innych jest mentorem wielu pszczelarskich dusz. Uczy prowadzenia gospodarki pasiecznej opartej na myśleniu.

  • PROF. DR HAB. JERZY DEMETRAKI-PALEOLOG

    Specjalista w zakresie hodowli, genetyki i biologii pszczół. Od 40 lat wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pełnił funkcje redaktora naczelnego „Journal of Apicurtural Science”, członka Rady Naukowej Polskiego Związku Pszczelarskiego, Rady Hodowlanej Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt - hodowla pszczół, zespołu rzeczoznawców Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw programów nauczania oraz podręczników (Apidologia), grupy roboczej ds. Ochrony zasobów genetycznych pszczół (Krajowy Ośrodek Koordynacyjny ds. Zasobów Genetycznych Zwierząt). Był konsultantem programu hodowlanego “Apisystem”. Współtwórca i wykładowca programów ustawicznego szkolenia zawodowego dla pszczelarzy oraz wieloletni wykładowca (hodowla, selekcja, biologia pszczół) kursów i szkoleń na poziomie regionalnym, wojewódzkim, resortowym, krajowym i zagranicznym, w tym finansowanych ze środków UE. Współautor rozdziałów w podręcznikach akademickich i dla pszczelarzy praktyków oraz autor artykułów popularno-naukowych w pszczelarskiej prasie branżowej w zakresie genetyki, selekcji i hodowli pszczół.

  • DR HAB. INŻ. ZBIGNIEW KOŁTOWSKI, PROF. NADZW. INSTYTUTU OGRODNICTWA

    Pracownik naukowy Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Kierownik Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. Autor lub współautor ponad 280 publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu botaniki pszczelarskiej, zapylania roślin, wartości pszczelarskiej roślin miododajnych oraz bioróżnorodności pożytków pszczelich. Członek Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego, a w latach 2016-2019 jego Prezes. Członek International Commission for Plant-Pollinator Relationships. Ekspert MRiRW do spraw zachowania bioróżnorodności roślin uprawnych w zakresie roślin miododajnych. Członek komitetu redakcyjnego Journal of Apiculture Science, a od 2018 roku Redaktor Naczelny tego czasopisma. Autor haseł botanicznych w Encyklopedii Pszczelarskiej oraz Wielkiego Atlasu Roślin Miododajnych, za który otrzymał złoty medal w kategorii General Interest Books na Światowym Kongresie Pszczelarskim Apimondia 2007 w Sydney w Australii. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” oraz medalem im. ks. dr Jana Dzierżona za zasługi na rzecz pszczelarstwa.

  • DR N. WET. ANNA GAJDA

    Kierownik Pracowni Chorób Owadów Użytkowych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Jest lekarzem weterynarii i doktorem nauk weterynaryjnych. Jej praca doktorska traktuje o zakażeniu N. ceranae i wirusem choroby czarnych mateczników. Od 11 lat prowadzi badania patogenów pszczół oraz uczy studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej o chorobach owadów użytkowych. Prowadzi bardzo liczne kursy i szkolenia z zakresu patologii pszczelej dla pszczelarzy oraz lekarzy weterynarii w Polsce i za granicą. Jest członkiem Executive Committee międzynarodowego stowarzyszenia COLOSS (Prevention of honeybee Colony Losses), jak również członkiem Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego oraz członkiem-założycielem Research Network for Sustainable Bee Breeding. Jest współautorką między innymi Narodowej strategii Ochrony Owadów Zapylających, Atlasu Chorób Pszczół, książki No Bees No Life oraz Phylogenetics of Bees jak również przeszło 50 innych publikacji. Wiedzę z zakresu apipatologii i szeroko pojętego pszczelarstwa poszerzała na licznych stażach i szkoleniach krajowych i zagranicznych w wiodących Europejskich ośrodkach.

  • Monika Leleń

    W pszczelarstwie odnalazła sposób na realizację siebie. Zawsze stawia przed sobą ambitne cele i szybko je realizuje. Zawodowo zajmuje się hodowlą matek pszczelich, szczególnie koncentrując się na procesie unasieniania. Jest przedstawicielem młodego pokolenia inseminatorów, którzy wiedzę w tej dziedzinie czerpią na całym świecie. Monika Leleń doskonale łączy w pszczelarstwie dorobek poprzednich pokoleń z najnowszymi narzędziami, jakie oferuje współczesność. Poza sezonem hodowlanym często prowadzi warsztaty doszkalające dla pszczelarzy. Jest również ekspertem , lubianych przez dzieci zajęć, podczas których odkrywa przed najmłodszymi tajemnice pszczół.

  • dr hab. Paweł Chorbiński, prof. nadzw. UP

    Dyplom lekarza weterynarii uzyskał w 1987 roku, a od 1988 roku został zatrudniony w Katedrze Epizootiologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu, na którym to miejscu pracuje do dnia dzisiejszego specjalizując się w zakresie chorób owadów użytkowych. Od 29 lat prowadzi kursy dla studentów medycyny weterynaryjnej z zakresu „Choroby owadów użytkowych”. Prowadził również kursy „Chów i hodowla pszczoły miodnej” dla studentów Zootechniki. Prowadzi również liczne szkolenia, seminaria, warsztaty oraz kursy dla pszczelarzy, z zakresu chorób i szkodników pszczół, higieny pasiecznej i środowiska ulowego oraz prawnych wymogów produkcji miodu, organizowane przez ośrodki szkolenia rolniczego (WODR, ODR), związki pszczelarskie i służby weterynaryjne na terenie całego kraju. Jest autorem lub współautorem ponad 250 prac o tematyce pszczelarskiej, w tym również książek (Pszczelnictwo, Hodowla pszczół, Encyklopedia pszczelarska, Higiena w pasiece, Pokonaj warrozę).

  • Jacek Nowak

    Mistrz pszczelarski. Wielki miłośnik historii pszczelarstwa, pszczół oraz znawca produktów pochodzących z ule. Od wielu lat podczas niezliczonych kursów, szkoleń, konferencji i spotkań przekazuje wiedzę kolejnym pokoleniom pszczelarzy. Jacek Nowak swoje pszczelarskie szlify zdobywał pod czujnym okiem prof. Jerzego Woyke, a następnie doskonalił podczas stypendium w USA. Wraz z żoną Emilią prowadzi pasiekę hodowlaną w Kamiannej. Zawsze uśmiechnięty i pełen energii, opowiadając o pszczołach, miodzie, pyłku, pierzdze i propolisie, odrywa przed odwiedzającymi tajemnice pszczelego skarbca.

  • Elżbieta Szeliga

    Mistrz pszczelarski, biolog, nauczyciel. Od kilkunastu lat prowadzi zajęcia teoretyczne i praktyczne na szkoleniach i kursach pszczelarskich. Dzięki doświadczeniu pedagogicznemu z łatwością przekazuje swoją wiedzę adeptom pszczelarstwa. Zafascynowana zagadnieniami związanymi z biologią i genetyką pszczół i jej wpływem na funkcjonowanie rodziny pszczelej. Prowadzi własną pasiekę hodowlaną, w której zajmuje się hodowlą i inseminacją matek pszczelich.

  • Andrzej Kulig

    Mistrz pszczelarstwa, który prowadzi zawodowe gospodarstwo pszczelarskie. Jest kontynuatorem wieloletnich rodzinnych tradycji pszczelarskich. Ciekawym aspektem jego doświadczenia zawodowego jest gospodarka w pawilonach. Pasieki Andrzeja Kuliga, choć rozsiane na terenie całej Małopolski, w przeważającej większości ulokowane są na terenach spadziowych. A on sam specjalizuje się w pozyskiwaniu właśnie miodu spadziowego. Zaangażowany w życie krakowskiej społeczności pszczelarskiej, pełni funkcję Wiceprezesa Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich.

Terminy zajęć praktycznych w 2024 roku (do wyboru jedna z dwóch grup praktycznych, zakres zajęć taki sam):

AKACJA:LIPA:GRYKA:
16 marca17 marca25 marca
13 kwietnia14 kwietnia22 kwietnia
18 maja19 maja27 maja
22 czerwca23 czerwca24 czerwca
27 lipca28 lipca22 lipca
10 sierpnia11 sierpnia26 sierpnia
21 września22 września30 września

 

Terminy zajęć teoretycznych w 2024 roku (wspólne dla wszystkich grup):

24 lutego  
9 marca  
6 kwietnia  
11 maja  
15 czerwca  
6 lipca  
3 sierpnia  
14 września  
5 października  
16 listopada  

 

 


Pasieka Uniwersytecka w Ogrodzie Botanicznym ul. Kopernika 27, Kraków

Zajęcia praktyczne odbywają się stacjonarnie w pasiece w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dbając o komfort kursantów podczas zajęć praktycznych, będą się one odbywać w dwóch grupach: Akacjowej i Lipowej. Wybór grupy będzie możliwy po zapisaniu się na kurs.

Zajęcia teoretyczne odbywają się on-line w formie wykładów oraz sesji Q&A.

Newsletter: